Друк

«…люди і мавпи мають приблизно однаковий (на 98,4 %) склад генів: і при цьому відмінність між чоловіками і самцями мавп складає 1,6 %. Тоді як відмінність між чоловіками і жінками - 5%! Отже, людський самець фізіологічно ближчий до самця мавпи, ніж до жінки! І, як Ви вже здогадалися, жінка ближча до самки мавпи!».  Серж Джинджер.

Пропоную до вашої уваги захоплюючу лекцію відомого вченого, талановитого психотерапевта та викладача Гештальт-терапії Сержа Джинджера, який більш ніж 20 років займався дослідженнями відмінностей у функціонуванні мозку чоловіка та жінки. Доповідь була прочитана автором у Львові, під час XI конгресу Європейської асоціації психотерапії «Психотерапія – ідентичність та протиріччя».

 

 

 

ЖІНОЧИЙ МОЗОК – ЧОЛОВІЧИЙ МОЗОК

"Сьогодні вам пощастило - у вас буде дві лекції. Одна для жінок; інша - для чоловіків!
Фактично, я вже почав: прямо зараз, жінки і чоловіки чують різні повідомлення!

Слухання обома півкулями
Наприклад - загалом, звичайно (з багатьма індивідуальними варіаціями) - жінки сприймають мій голос в два рази голосніше (точніше, в 2,3 рази голосніше), ніж чоловіки. Так, вони сприймають мій голос як "крик" (і вони думають, що я серджуся), тоді як у чоловіків є відчуття, що я говорю конфіденційно, з деяким співчуттям.

Жінки слухають мене обома своїми півкулями (лівим мозком і правим мозком), тоді як чоловіки слухають мене переважно своїм лівим мозком - вербальним, логічним і, отже, з критикою! Жінки мають більше зв'язків між двома півкулями через мозолисте тіло (corpus callosum), і моя мова у них забарвлюється емоціями, суб'єктивно сприймається через їх бажання і страхи, через їх етичні або суспільні цінності (такі як фемінізм!). Вони слухають, що я говорю, але переважно - уважні до того як я це роблю, чутливі до тону мого голосу, до ритму мого дихання, моїх можливих почуттів.

Звичайно, це переважання аудиції і суб'єктивного слухання - тільки деталі, але основний інтерес в тому, що ми можемо спостерігати це тут і зараз.

Два різних види
Якщо говорити відверто, ми належимо до двох різних "видів". У наш час, ми якраз завершуємо розшифровку людського геному і, як Ви, можливо, знаєте, доведено, що люди і мавпи мають приблизно однаковий (на 98,4 %) склад генів: і при цьому відмінність між чоловіками і самцями мавп складає 1,6 %. Тоді як відмінність між чоловіками і жінками - 5%!

Отже, людський самець фізіологічно ближчий до самця мавпи, ніж до жінки!
І, як Ви вже здогадалися, жінка ближча до самки мавпи!

Звичайно, це деяка провокація і кількісна недбалість обчислень має якісний аспект: наприклад, гени які сприяють розвитку мови, мистецтва, філософії, і тому подібне; але вони підкреслюють великий розрив між статями - в межах всіх видів тварин, включаючи людський вид.  (Зазвичай я викладаю своїм студентам вплив функціональних особливостей мозку на психотерапію в ході чотириденного семінару (з деякими демонстраціями), але сьогодні у мене тільки декілька хвилин, щоб швидко її згадати, і я дам тільки короткий перелік, близько двадцяти основних відмінностей між чоловіками і жінками).
 
Правий мозок - чоловічий
Дослідники всіх країн тепер з цим згодні:

 • лівий мозок - розвиненіший у жінок

 • правий мозок (так званий "емоційний мозок") - розвиненіший у чоловіків - всупереч поширеній думці широкої публіки (і іноді навіть психотерапевтів!). Це відбувається під впливом статевих гормонів і нейротрансмітерів (тестостерон, і тому подібне).

Так, жінка більш залучена у вербальну взаємодію і комунікацію, тоді як чоловік – більш підготовлений для дії і конкуренції.
Вже в дитсадку, протягом 50 хвилин заняття, маленькі дівчатка говорять протягом 15 хвилин і хлопчики тільки 4 хвилини (у чотири рази менше). Хлопчики шумлять і б'ються в 10 разів частіше, ніж дівчатка: в середньому, 5 хвилин проти 30 секунд. Коли їм по 9 років, дівчатка на 18 місяців попереду у всьому що стосується вербального розвитку. Коли вони дорослі, жінки відповідають в середньому 20 хвилин на кожен телефонний дзвінок, тоді як чоловіки говорять тільки 6 хвилин, і виключно щоб дати невідкладну інформацію! Жінці потрібно ділитися своїми ідеями, відчуттями, думками, тоді як чоловік прагне контролювати свої емоції і намагається знайти рішення. Він перериває свою дружину, щоб запропонувати рішення…  і дружина не відчуває себе почутою! Фактично, чоловіки - емоційніші, ніж жінки, але вони не виражають свої почуття, і цим не можна нехтувати в подружньому житті і під час психотерапії.

 Орієнтація

 • жінка взаємодіє з Часом (лівий мозок);

 • чоловік взаємодіє з Простором (правий мозок): перевага чоловіків в тестах тривимірного просторового обертання - величезна з дитинства (Kimura, 2000).

 • жінка оперує конкретними маркерами: перевага жінок в запам'ятовуванні або назві конкретних об'єктів величезна.

 • чоловік оперує абстрактними поняттями: він може імпровізовано “зрізати” шлях, щоб дістатися до свого автомобіля або готелю.

Органи чуття
Кажучи глобально, жінки більш чуткі, тобто у них сильніше розвинені органи чуття:

 • її слух розвиненіший: звідси зрозуміла важливість приємних слів, тону мови, музики;

 • її тактильне відчуття розвиненіше: у неї в 10 разів більше рецепторів шкіри, чутливих до контакту; окситоцин і пролактин (гормони «прихильності і обіймів») збільшують її потребу в дотиках;

 • її нюх точніший: у 100 разів чутливіший в певні періоди її менструального циклу!

 • її вомероназальний орган (Vomero Nasal Organ (VNO)), реальне "6-е відчуття" (хімічний і орган відносин між людьми) здається розвиненішим і яскравіше сприймає феромони, які відображають різні емоції: сексуальне бажання, гнів, страх, печаль. Можливо, це і називається "інтуїцією"?

 • щодо зору - він розвиненіший у чоловіків, і еротиризований: звідси їх живий інтерес і увага до одягу, косметики, коштовностей, наготи, порнографічних журналів. Хоча, жінки мають кращу візуальну пам'ять (на пізнавання осіб, форму об'єктів).

Звідки такі відмінності? Теорія Еволюції
Дослідники пояснюють фундаментальні біологічні і соціальні відмінності між чоловіками і жінками природним відбором протягом більш за один мільйон років еволюції людського виду. Така адаптивна еволюція, за їх припущеннями, сформувала наш мозок і органи чуття через комбіновану дію гормонів і нейротрансмітерів:

 • чоловіки пристосувалися до полювання на великих просторах і відстанях (а також до боротьби і війни між племенами). Зазвичай вони повинні були мовчки переслідувати здобич (тварина), іноді протягом декількох днів, і потім знову знайти свою печеру (значення орієнтації). Їм доводилося дуже мало вербально взаємодіяти (підраховано, що доісторична людина зустрічала не більше 150 людей протягом усього свого життя).

 • тоді ж мозок жінки пристосувався до виховання і навчання дітей, що передбачає вербальну взаємодію в обмеженому просторі печери.

Так на біологічному рівні чоловіки були запрограмовані на конкуренцію, а жінки - на співпрацю.
Таким чином, кожен може побачити, що біологічно, психотерапія є… жіночою справою!
Ці схильності здаються пов'язаними з біологією (гормони і нейротрансмітери). Вони утворюються протягом найперших тижнів внутрішньоутробного життя і, здається, мало змінюються під впливом освіти і культури.

Природа і навчання
Сьогодні неврологи і генетики вважають, що наша особистість детермінована:

 • приблизно на 1/3 - спадковістю: хромосоми з ядер наших клітин (і мітохондріальна ДНК-спадковість, яка на 100% передається матір’ю).

 • приблизно на 1/3 - внутрішньоутробним життям: протягом перших тижнів після зачаття кожен ембріон (плід) - жіночої статі а маскулінізація відбувається пізніше: це повільне і важке гормонально і суспільно-детерміноване завоювання. Отже, дівчинка не є хлопчиком, що втратив свій пеніс (гіпотеза Фрейда), але хлопчик є дівчинкою, яка завойовувала пеніс! Так звана заздрість до пеніса або потреба в нім - гіпотеза, яка ніколи не підтверджувалася. Серед транссексуальних людей, можна знайти в п'ять разів більше чоловіків, охочих стати жінкою, ніж жінок, охочих стати чоловіком. Під час війни народилися в два рази більше чоловіків гомосексуалістів, ймовірно, через стрес у матерів, що порушує гормональний баланс.

Ці дві частини - спадкова і природжена, здаються важливими: наприклад, якщо чоловік з двійнят гомосексуальний, його однояйцевий близнюк також гомосексуальний в 50 - 65 % випадків; у випадку різнояйцевих двійнят - в 25 - 30 %, що в два рази менше, але все рівно в 5 разів більше, ніж в загальній популяції! Гомосексуальність у багатьох випадках може бути визначена у віці 1 - 2 року.

 • приблизно на 1/3 - якостями, набутими після народження: вплив культурального середовища, освіти, навчання і тренування, випадкових обставин або психотерапії!.

В цілому, кореляція між індивідами оцінюється в:

 • 50 % - між однояйцевими близнятами (спадковість)

 • 25 % - між різнояйцевими близнятами (гормональне “просочення” протягом внутрішньоматкового  життя)

 • 10 % - між братами і сестрами (освіта)

 • 0% - між незнайомими людьми.

Ці три чинники (спадковість, набуте у матці, набуте протягом життя) простежуються - в різних пропорціях - в багатьох областях здібностей: інтелект, музика, види спорту, і навіть оптимізм.

Залежно від суми песимістичних або оптимістичних генів, які Ви успадкували, Ви можете сформулювати ці дослідження різним чином:

 • "наша особистість обумовлена - від нашого народження - приблизно на 2/3".

 • "наша особистість створена - від нашого зачаття - приблизно на 2/3".

Гормони
Коли ми кладемо на землю м'яч, хлопчики ударяють його; а дівчатка беруть м'яч і притискають його до серця. Це не залежить від їх освіти і культури, і має безпосереднє відношення до їх гормонів.

Тестостерон - гормон бажання, сексуальності і агресії. Він міг би бути названий "гормон завоювання" (військового або сексуального!). Він розвиває:

 • силу м'язів (40% м'язів у чоловіків; 23 % у жінок);

 • швидкість (реакції) і нетерпіння (92 % водіїв, які сигналять на світлофорах, - чоловіки!);

 • агресія, конкуренція, домінування (домінуючий самець підтримує якість виду);

 • витривалість, завзятість;

 • загоєння ран;

 • борода і облисіння;

 • зір (далеко, як "телеоб'єктив");

 • права сторона тіла і відбитки пальців;

 • точність метання;

 • орієнтація;

 • привабливість молодої самки (яка здатна дати потомство).

Вплив естрогену:

 • спритність, окремі рухи пальців;

 • ліва сторона тіла і відбитки пальців;

 • в середньому, 15% жиру у чоловіка і 25% у жінок (щоб захистити і живити немовляти);

 • слух: жінки сприймають більший діапазон звуків, вони співають мелодії в 6 разів частіше, у них є гостре пізнавання звуків і музики (щоб впізнати свою дитину).

 

Щоб узагальнити: деякі додатки Психотерапії
Дослідження в неврології підтверджують багато традиційних знань. Це допомагає в повсякденній роботі в психотерапії і консультуванні (з індивідуумами або парами):

І тепер, щоб завершити цю коротку лекцію, деякі конкретні приклади щоденного впливу неврології на психотерапевтичну практику.

Вони допомагають психотерапевтові:

 • слухати жінку терпляче, поки вона не закінчить, не намагаючись "вирішити" її проблему (що було б чоловічою реакцією, орієнтованою на дію: замість її "матері", психотерапевт стає її "батьком");

 • спонукати чоловіків говорити більше, виражати і ділитися своїми почуттями;

 • підкреслювати значення зору для чоловіків і слухання для жінок, особливо в еротичній прелюдії (музика, приємний голос);

 • стимулювати хворих людей: знаходження пацієнтів біля вікна (відкритого в зовнішній світ) допомагає загоєнню; стимулюйте немолодих: пасивна бездіяльність прискорює старіння;

 • під час психотерапії знаходити внутрішні зв'язки між сексуальністю і агресією (обидві регулюються гіпоталамусом і тестостероном);

 •  бути дуже обачними з "спогадами" ранніх сексуальних порушень: спогад про сцену, реальну або тільки бачену в уяві, знаходяться в одних і тих же областях мозку, і створює ті ж нейрохімічні реакції (40% "спогадів" - помилкові спогади, відновлені зі свідомих або несвідомих страхів або бажань;

 • мобілізувати фронтальні долі, центр відповідальності і автономності (бути в змозі сказати "ні"); отже, багатство парадоксальної і провокативної терапії.


 Деякі загальні зауваження:

 • сексуальна активність прискорює загоєння ран (тестостерон);

 • тілесно-орієнтована терапія допомагає мобілізувати нервові тракти: рух > правий мозок > лімбічеський мозок > емоції > глибока енграммация (кодування) досвіду.

 • певна кількість емоцій допомагає запам'ятовуванню; вербалізация після допомагає відновленню в майбутньому;

 • довгострокове запам'ятовування відбувається в основному під час сну (парадоксальна фаза сну); отже, у разі психічної травми (аварія, смерть близької людини, ізнасиловаїне, терористичний акт, землятресеніє), корисна психотерапевтична сесія перед першим епізодом сновидінь ("Невідкладна Гештальт-терапія", Ginger, 1987).

 • жінки здійснюють спроби самогубства вдесятеро частіше (вони виражають свої відчуття); чоловіки успішніше в самогубстві.

 • жінки говорять не замислюючись, чоловіки діють не замислюючись!

 • жінки, які нещасливі в особистих відносинах, мають проблеми на роботі

 • чоловіки, які не щасливі в роботі, мають проблеми в особистих відносинах.

 • жінкам потрібна інтимність, щоб цінувати сексуальність; чоловікам потрібна сексуальність, щоб цінувати інтимність.

 • нарешті, і це фундаментально - стежити за результатами дослідженням в генетиці і неврології і постійно (щотижнево) поновлювати свої знання.

 • ймовірно, існує велика різниця - працювати з терапевтом - чоловіком або жінкою!

 • наше сприйняття світу дуже різне, але приємно комплементарне!"

Серж Джинджер (Serge Ginger)

 Оригінал

Copyright 2013. Психолог у Львові || Психотерапевт Львів || Послуги психолога Львів || Психологічна студія СЕНС || Google+ Joomla 1.7 templates. Custom text here