Друк

 

ПРО ПРАВИЛО 10 000 ГОДИН (Тоні Парсонс)

Шведський психолог Андерс Еріксон поставив собі за мету відповісти на питання: що робить людину експертом у своїй сфері?

Дослідження привели його до чарівної цифри: 10 000 годин. Забудьте про божественний дар, стверджує професор. Щоб реалізувати свій потенціал, навіть найблискучішому генієві доведеться гризти ази до втрати пульсу, обливатися потом і слізьми, продиратися крізь методи, проби і помилки, аби тільки закумулювати багаж із заповітною наклейкою «10 000 год». «Моцарт не народився експертом, він став ним - пише Еріксон в журналі Harvard Business Review.

Де набрати цей неабиякий стаж? Дуже просто - займаєшся приблизно по 20 годин на тиждень впродовж десяти років, незалежно від того, ким хочеш стати: футболістом, музикантом, письменником, бізнесменом і т.д. «Науці поки що невідома сфера, в якій спеціалізація світового рівня може бути досягнута за менший термін, - пише невролог Деніел Левітін. - Людському мозку, здається, справді необхідна саме ця кількість часу, щоб отримати та освоїти навички й інформацію, які потрібні для оволодіння високою майстерністю».

Швидкий старт - непогана підмога. У деяких сферах - музиці, мистецтві, спорті, - перший поштовх можуть дати батьки. У певний момент, під час «долання» цих десяти тисяч, хобі перетвориться в пристрасть, навчання - у покликання; межа між працею і розвагою зітреться. «Десять тисяч годин - міра величі, - пише Малкольм Гладуелл в своїй книзі«Генії та аутсайдери». - Люди, які досягли всього, не просто працюють більше, ніж інші. Вони надриваються, як воли». Хочете доказів? Будь ласка. Назвіть найбільшу рок-групу. The Beatles. Найвидатніший художник? Пікассо. Боксер? Мухаммед Алі. Поп-король? Майкл Джексон. Комп'ютерний геній? Джобс. Головний композитор усіх часів? Моцарт. Що між ними спільного? 10 000 годин самодресирування.

У своїй книзі «Майстерність» Роберт Грін пояснює закон «10 000 год»: «Його однаково можна застосуватистосовно композиторів, шахових гросмейстерів, письменників, спортсменів. У цій цифрі є магічний сенс. Спочатку вона може здатися надто високою, але її досить просто розшифрувати. Це сім-десять років сфокусованої підготовки - період будь-якого осмисленого учнівства». Вітчим Джобса був механіком, і Стів з п'яти років копирсався в телевізорах і радіоприймачах. Коли у 12-річного Кассіуса Клея вкрали велосипед, він вперше переступив поріг боксерського залу, щоб навчитись битися. Бітли хотіли стати відомими музикантами: вони сіли на корабель і попливли в Гамбург - щоб визубрити найтриваліший підготовчий курс в історії рок-зірковості.

Леннон говорив: «У Ліверпулі ми грали годинні шоу, тому виконували тільки найсильніші номери, весь час одну й ту ж програму. У Гамбурзі ми лабали по вісім годин поспіль, так що довелося вчитися все робити по-іншому». Витоки бітломанії - в цілодобовихмарафонах у клубах, набитих п’яними моряками і повіями з Репербану. Між 1960 і 1962 роками бітли зробили п'ять поїздок в Гамбург і відіграли там три сотні концертів, деякі тривали 12 годин (з сьомої вечора до сьомої ранку). Впродовж декількох місяців в 1961-му вони виступали 98 вечорів поспіль! До того моменту, як квартет висадився в Америці на початку 1964-го, за плечима у них було більше десяти тисяч годин живих виступів. Вони були найбільш«зіграною» рок-групою в світі! Ось що потрібно для справжньої величі, чиє світло буде продиратися до людей через століття після вашої смерті. 10 000 годин дадуть вам те, що потім всі прийматимуть за геніальність.

Гарною підмогою буде не тільки швидкий старт, але і допомога батьків, які грають з вами за одну команду. Батько Моцарта Леопольд був учителем музики і композитором скромного таланту. Батько Пікассо Хосе Руїс Бласко був учителем малювання. У Джозефа Джексона був свій r'n'b-колектив «Falcons». Відповідно, першими словами Пабло були piz, piz - дитяче зменшувальне від lapiz, «олівець». Вундеркінда-скрипаля Моцарта возили по Європі починаючи з п'яти років. Майкл Джексон працював на батька разом з братами того ж віку. «The Jackson» виступали всюди - в супермаркетах, стрип-клубах, - пише Білл Уаймен з New Yorker. - Залізна дисципліна була забезпечена за допомогою ременя і потиличників». Набір десяти тисяч не завжди приємне заняття. Але завдяки цим незліченним концертам журнал Soul зміг написати про юного Майкла: «Коли він бере в руки мікрофон, восьмирічний хлопчик перетворюється на чоловіка».

Є багато способів дійти до такої цифри. Деяких змушують батьки, іншим допомагають друзі. Обраним вдається мобілізувати силу волі. «Код да Вінчі» став першою книгою, яка вийшла у Великобританії тиражем 5 млн екземплярів. Без сумнівів, причиною став простий факт: Ден Браун прокидається раніше за всіх. Ден встає о четвертій годині ранку. Коли всі інші письменники тільки збираються спати, Ден вже сидить за письмовим столом. Після кожної години, заміряної за допомогою старомодного пісочного годинника, він робить присідання, віджимання і розтяжку. Навіть коли Ден працював викладачем, він вставав о четвертій годині ранку, щоб писати. Навіть коли працював на двох роботах, вставав о четвертій ранку і сідав за письмовий стіл. Чи варто дивуватися, що у нього все вийшло?

Ми більше не живемо в 10000-годинному суспільстві. Пікассо жив у ньому. Леннон, Алі, Джексон, Джобс - всі вони в ньому жили. Ми - ні. Ми живемо в суспільстві швидкорозчинних селебріті, де успіх народжується з нічого і розподіл благ відбувається в результаті якоїсь невідомої закадрової лотереї. Джобс, Леннон, Пікассо - всі вони відпрацювали свої 10 000 і гарантували собі славу і багатство. Роки учнівства не тільки відшліфували їхній дар, але і загартували характер.

На шляху до своїх десяти тисяч ми змінюємо себе, борючись з апатією і фрустраціями, прориваючись за межі свого таланту. Роберт Грін пише в «Майстерності»: «Ті, хто не прагне опанувати нові навички, втрачають почуття пропорційності і здатність до самокритики. Постійно пробуючи нове, людина вкорінює себе в реальності, починає глибше усвідомлювати свої недоліки і чіткіше уявляти, чого вона зможе досягти, якщо буде працювати більше».

Сер Пол Маккартні не впевнений в стовідсотковості правила: «У Гамбурзі було повно груп, які відбарабанили свої десять тисяч годин і не досягли нічого. Так що це не залізна теорія. Хоча, якщо подивитися на успішні групи - всі працювали як божевільні». Що й казати, 10 000 годин - не гарантія успіху. Не менш важливо опинитися в потрібному місці в потрібний час. Джобс зайнявся комп'ютерами в той момент, коли індустрія ПК перебувала на межі буму. Коли бітли прилетіли в Штати, Кеннеді був мертвий вже три місяці як - Америка була готова до великої вечірки.

Навіть з 10 000 годин за пазухою вам будуть потрібні везіння і/або хороші гени. Коротун навряд чи стане великим спортсменом, навіть якщо моритиме себе тренуваннями. Але хіба Ліонель Мессі не доводить кожним своїм виходом на поле, що зріст та обєм біцепсів не мають значення? І тим не менше 10 000 год означають більше, ніж все інше. Везіння, амбіції, правильний момент - це прекрасно, але без витрачених зусиль грати вам в першому дивізіоні до кінця днів своїх. Сер Пол говорить, що 10 000 год не гарантують успіху - але без них у вас не буде шансу. У цій цифрі є щось старомодно справедливе: приємно усвідомлювати, що, працюючи над чимось довго і старанно, ти змусиш богів посміхнутися тобі. «Як дістатися до Карнегі-холу?» - запитав турист у старого єврея. «Побільше займайтеся», - відповів дідусь.

Джерело: http://www.gq.ru/magazine/columns/42156_toni_parsons_o_pravile_10_000_chasov.php

Copyright 2013. Психолог у Львові || Психотерапевт Львів || Послуги психолога Львів || Психологічна студія СЕНС || Google+ Joomla 1.7 templates. Custom text here