Друк

 

 

Вперше таке питання з'явилось на сайті Quora (популярний сайт, де можна отримати відповідь на будь-яке питання, від інтернет спільноти), на котре відповіла Джулія Літкотт-Хаймс, автор бестселера (за версією Нюйорк Таймз) "Як вирости дорослим".

 

1. 18-річний підліток повинен вміти спілкуватися з незнайомцями.
В наш час, коли більшіcть населення проживає у великих містах, нам постійно доводиться контактувати з великою кількістю нових людей, наприклад: викладачами, банківськими працівниками, консультантами, працівниками супермаркетів, рекрутерами, менеджерами, лікарями, співробітниками, водіями автобусів чи працівниками автосервісів. 
Ведмежа послуга: ми зазвичай вчимо наших дітей, як спілкуватись з незнайомцями: обережно, недовірливо та нейтрально. Замість того, щоб навчити їх, як розрізняти декількох "поганих" незнайомців від більшості хороших. Як результат, підлітки не знають, як розпочати розмову доброзичливо, слухаючи співрозмовника та підтримуючи візуальний контакт.

2. 18-річний підліток повинен вміти зорієнтуватись у незнайомому місці.
Сучасні підлітки подорожують значно частіше ніж 10, 20 чи, тим більше - 30 років тому назад. Відвідуючи родичів, друзів, навчаючись в іншому місті чи просто подорожуючи, підліткам доводиться швидко орієнтуватись в незнайомому середовищі.
Ведмежа послуга: ми стараємось повсюди супроводжувати наших дітей, допомагати з купівлею квитків, планувати замість них маршрут, іноді навіть шукаємо родичів чи друзів в новомі місті, які б допомогли їм.

3. 18-річний підліток повинен вміти відповідати за доручене йому завдання, розраховувати об'єм роботи та планувати кінцеві терміни. 
Ведмежа послуга: частенько ми нагадуємо своїм дітям, що скоро потрібно завершувати роботу, яку вони пообіцяли зробити, вказуємо коли слід її робити, іноді допомагаємо чи навіть виконуємо роботу замість них. І пояснюємо це тим, що в нас це не забирає багато часу, а дітей ми любимо і хочемо їм допомогти у житті. Таким чином діти не знають, як самостійно розставляти пріоритети, планувати навантаження чи порахувати, скільки часу потрібно на завершення того чи іншого завдання, та не можуть вчасно завершити роботу без постійного нагадування.

4. 18-річний підліток повинен вміти помагати з "домашніми" справами.
Ведмежа послуга: Зазвичай ми не просимо дітей значною мірою помагати нам у щоденних хатніх справах, пояснюючи це тим, що їхнє навчання, гуртки чи хобі залишають не так багато часу, а дитині потрібно ще й відпочити. Але саме через це діти в майбутньому не спроможні самостійно попіклуватись про власні потреби: прибрати у власній кімнаті, попрати одяг, зашити сорочку чи попрасувати штани.

5. 18-річний підліток повинен вміти вирішувати конфліктні ситуації.
Ведмежа послуга: Ми завжди готові активно брати участь у вирішенні конфліктів: переговорити з викладачем, зустрітись з батьками (конфліктуючої сторони) чи просто піти розібратись. Але тим самим, ми позбавляємо наших дітей можливості самостійно вирішувати свої проблеми без нашої участі.

6. 18-річний підліток повинен вміти справлятись з успіхами та невдачами.
Складні завдання чи нереальний об'єм роботи, спортивне змагання, вимогливий вчитель чи жорсткий начальник. На жаль, з цим зустрічається кожен підліток, що вступає в доросле життя.
Ведмежа послуга: ми частенько помагаємо, коли наші діти не встигають: робимо за них роботу, домовляємось про відтермінування, спілкуємось з викладачами, стараючись залагодити ситуацію, і забуваємо вчити найважливішому: що життя не завжди йде гладко, ми не завжди можемо отримати те, що запланували, з першого разу, і головне, - якщо щось не вийшло, то життя на цьому не закінчилось і завжди можна спробувати ще раз.

7. 18-річний підліток повинен вміти відкладати та витрачати власні кошти.
Ведмежа послуга: зазвичай діти ще не працюють в такому віці і ми їх повністю забезпечуємо. Тому діти не відчувають зобов'язання за виконання роботи, відповідальності перед начальником (який не повинен ставитись до них поблажливо, уважно та турботливо), вміння оцінювати вартість речей якими вони володіють, чи просто розпоряджатись власними коштами.
8. 18-річний підліток повинен вміти брати на себе ризики.
Ведмежа послуга: ми стараємось навчити наших дітей вибирати правильний шлях, щоб уникнути всіх можливих підводних рифів, які траплятимуться на їхньому шляху. Але не завжди вчимо мудрості: що в житті частенько потрібно бути терплячим (вміти ще раз і ще раз пробувати вирішити проблему після чергової невдачі) та наполегливим (іноді потрібно бути достатньо товстошкірим, щоб зусрічати всі негаразди які з нами трапляються).
Пам'ятайте: наші діти повинні володіти всіма переліченими вище навичками без необхідності телефонувати щоразу до батьків.

 

Коментар від Психологічна студія СЕНС

 

Звісно, ми любимо наших дітей і бажаємо їм всього найкращого. Нам з нашим досвідом та можливостями зазвичай легко справлятись з тими проблемами, які випадають на їхню долю. Проте нам слід пам'ятати, що ми повинні не прожити життя замість дітей, а допомогти їм стати самостійними. Найкраще діти вчаться на власних помилках, проте дорослі завжди повині втручатись в критичних ситуаціях. Ви спитаєте: "А як я можу знати, що ситуація не вийде з під-контролю і не загрожуватиме здоров'ю мого чада?". А для цього якраз і потрібен весь наш життєвий досвід дорослого, якого ще немає у18-річного підлітка.

Copyright 2013. Психолог у Львові || Психотерапевт Львів || Послуги психолога Львів || Психологічна студія СЕНС || Google+ Joomla 1.7 templates. Custom text here