Друк

Страх чи фобія?

"У мене часто виникає сильний страх, це мабуть якась фобія, як мені з нею справитись?"  З таким запитанням часто звертаються до наших спеціалістів. Сподіваємось, що у статті, яку підготували для вас психологи-психотерапевти Олена Муха та Юлія Стадницька ви зможете знайти вичерпні відповіді на запитання щодо значення страхів для нашого життя, яким чином відрізнити звичайні страхи від фобій та найважливіше – як ви можете допомогти собі подолати надмірний страх чи фобію.

          Відчувати страх у небезпечних ситуаціях – нормально і навіть корисно. Страх є адаптивною реакцією людини. Він служить захисним механізмом, підтримуючи готовність до дії у тілі і розумі, завдяки чому ми в змозі швидко реагувати і захищати себе.

Але з фобіями загроза сильно перебільшена або її не існує. Наприклад, цілком природно боятися злої собаки, але нераціонально жахатись дружніх маленьких песиків на повідку.

Фобія - це надзвичайно сильний страх певних ситуацій, явищ, істот або предметів. Цей страх, що не проходить, стає настільки серйозним, що  викликає величезну тривогу й заважає  нормальному життю, оскільки людина вже не може контролювати свої почуття.

Якщо ви маєте фобію, то можете  уникати ситуації, в яких можете зіткнутись зі своїм страхом. Це, в свою чергу, призводить до незручностей або й до зміни способу життя. Наприклад, якщо у вас клаустрофобія, ви можете відмовитися від роботи в офісі, до  якого доведеться підійматись на ліфті.

Розуміння фобії є першим кроком до її подолання.  Наявність фобії не означає, що ви божевільний! Також важливо знати, що фобії дуже добре піддаються лікуванню. Ви можете подолати свої тривоги і страхи.

 

Нормальні страхи у дітей

Багато страхів дитинства є природніми і мають тенденцію до розвитку в певні вікові періоди. Наприклад, багато  дітей бояться темряви і, можливо, засинають з увімкненим світлом. Це не означає, що у них є фобія, з часом їх страх пройде.

Якщо страх  дитини не впливає на  її повсякденне життя або не приносить їй багато страждань, тоді немає причин для надмірного занепокоєння. Однак, якщо страх заважає соціальній діяльності вашої дитини, успішності у школі, сну, ви можете відвідати кваліфікованого дитячого психолога.

            У кожної вікової групи є типові страхи:

         0-2 років - гучні звуки, чужі люди, розлука з батьками, страх великих об'єктів;

         3-6 років - привиди, монстри, темрява, спати на самоті, дивні шуми;

         7-16 років - більш реалістичні страхи, такі як травми, хвороби, успішність у школі, смерть, стихійні лиха.

 

Чотири типи фобій і страхів

         Тварини. Наприклад, страх змій, павуків, гризунів, собак тощо.

         Навколишнє середовище. Наприклад, висоти, бурі, води, темряви тощо.

         Певні ситуації. Наприклад, страх закритого простору (клаустрофобія), польотів, тунелів, мостів тощо.

         Лікування. Страх крові або травми, або страх перед голками або іншими медичними процедурами.

Деякі фобії не потрапляють в жодну з чотирьох загальних категорій. Такі фобії включають страх задухи, страх отримання таких хвороб, як рак, і страх перед клоунами.

 

Симптоми фобії:

 • Утруднене дихання
 • Серцебиття
 • Тремор
 • Запаморочення
 • Нудота
 • Припливи
 • Потовиділення
 • Неспокій, паніка
 • Необхідність уникнути ситуації
 • Відчуття "нереальності" або відокремлення від себе
 • Страх втратити контроль або зійти з розуму
 • Відчуття, що зараз я знепритомнію
 • Неможливість контролювати свій страх

 

Самодопомога та лікування  фобій

Завжди   варто спробувати впоратись зі своїми фобіями. Чим більше ви можете зробити для себе, тим більше впевнено ви будете почувати себе. Однак, якщо ваша фобія настільки сильна, що викликає напади паніки чи неконтрольованого занепокоєння, ви варто звернутись та отримати додаткову фахову підтримку.

Терапія фобій є дуже ефективною, іноді вистачає всього лише 1-4 сеанси. Підтримка не завжди повинна приходити в образі професійного психотерапевта. Достатньо мати когось, хто буде тримати вас за руку або підтримувати у ваших спробах подивитись страху у вічі.

Природньо хотіти уникнути речей, яких боїшся, але ви ніколи не навчитесь долати свої страхи, поки будете їх уникати. В результаті фобія ставатиме ще страшнішою.

Ефективний спосіб подолати фобії – поступово і неодноразово  піддавати себе тому, чого ви боїтеся в безпечному середовищі. Під час цього процесу експонування ви дізнаєтеся, що з часом  тривога і страх неминуче проходить.

Повторюючи експерименти, ви почнете розуміти, що найгірша ваша фантазія не справдиться. З кожною експозицією ви будете почувати себе більш впевнено. Фобія втрачатиме свою владу.

 

Покрокове подолання страху (на прикладі «собачої» фобії)

         Крок 1: Подивіться на фотографії собак

         Крок 2: Подивіться відео з собаками

         Крок 3: Подивіться на собаку через вікно

         Крок 4: Постійте напроти собаки на повідку на великій відстані

         Крок 5: Постійте на відстані 10 метрів від собаки на повідку

         Крок 6:  Постійте на відстані 5 метрів від собаки на повідку

         Крок 7: Постійте поруч з собакою на повідку

         Крок 8: Доторкніться до собаки, яку хтось тримає

         Крок 9: Доторкніться до великої собаки на повідку.

         Крок 10: Доторкніться до собаки без повідка.

Складіть список. Складіть список ситуацій, пов'язаних з вашою фобією. Якщо ви боїтеся літати, ваш список  може включати: бронювання квитків, пакування валізи, доїзд до аеропорту, посадка на літак, вигляд стюардес, прослуховування інструкції з техніки безпеки під час польоту. Розташуйте елементи в списку від менше страшного до найстрашнішого. Перший крок має зробити вас трохи тривожним, але не таким, щоб не спробувати його. При створенні сходинок  корисно думати про свою кінцеву мету (наприклад, мати можливість літати без паніки), а потім зробити кроки, необхідні для досягнення цієї мети.  Почніть з першого кроку, і не переходьте до наступного, поки ви не почнете відчувати себе комфортно, роблячи це. Якщо це взагалі можливо, залишайтесь в ситуації досить довго, щоб ваше занепокоєння зменшувалося.

Коли ви відчуєте, що тривога знизилась, переходьте до наступного.  Якщо виконати наступний  крок занадто складно, розбийте його на дрібніші кроки. Важливо практикувати їх регулярно. Чим частіше ви практикуєте, тим швидшим буде ваш прогрес. Однак не поспішайте. Рухайтесь в темпі, яким ви можете управляти, не відчуваючи себе розбитим. І пам'ятайте: ви будете почувати себе незатишно і тривожно, але почуття є лише тимчасовими.  Ваші страхи вам не зашкодять. 

Можливо, вам доведеться витратити більше часу, щоб навчитися контролювати почуття тривоги, або ви можете відчувати себе більш комфортно, працюючи з терапевтом.

Вивчіть  методи  релаксації.  Як  ви  пам'ятаєте,  коли  ви боїтеся, у вас можуть виникнути різні незручні фізичні симптоми: серцебиття та задуха. Ці фізичні відчуття можуть лякати, що робить ваші фобії більш невтішними. Вивчаючи і практикуючи методи релаксації, ви можете стати більш впевненим  у своїй здатності терпіти ці неприємні відчуття і заспокоїтися швидко. Методи релаксації: глибоке дихання, медитація і розслаблення м'язів є потужним засобом заспокоєння паніки та страху. При регулярній практиці, вони можуть поліпшити вашу здатність контролювати фізичні симптоми тривоги. Методи релаксації також допоможуть вам ефективно справлятися з іншими джерелами стресу і тривоги у вашому житті.

Якщо у вас є фобії, ви схильні переоцінювати наслідки. У той же час, ви недооцінюєте свою здатність впоратися з ситуацією.  Почніть записувати будь-які негативні думки, що виникають,  коли ви стикаєтеся з вашої фобією. Як тільки ви визначили ваші негативні думки, оцініть їх:

         Чи є докази, що суперечать страшній думці?

         Не могли б ви зробити що-небудь, щоб вирішити цю ситуацію, якщо вона відбувається?

         Що б ви сказали своєму другові, який має цей страх?

Таким чином, поступово ви зможете впоратись зі своїми фобіями.

 

Copyright 2013. Психолог у Львові || Психотерапевт Львів || Послуги психолога Львів || Психологічна студія СЕНС || Google+ Joomla 1.7 templates. Custom text here