Друк

Депресія як і застуда - може з'являтися періодично.

Депресія – як застуда серед психічних труднощів, більшість людей буде стикатись з нею у своєму житті. Плутанина у розумінні депресії є звичайною справою, як от до прикладу, що таке депресія і як вона відрізняється від просто  пригніченого настрою. Існує також плутанина у діагностуванні багатьох типів депресії (наприклад, уніполярної депресії, біологічної депресії, маніакальної депресії, сезонних афективних розладів, дистимії і т.д.).

Симтоми депресії

* постійний сумний, тривожний або "порожній" настрій, почуття безнадійності і песимізму;

* людина, яка перебуває в депресії часто має почуття провини, марності і безпорадності;

* немає інтересу або задоволення в хобі та справах, які були колись приносили задоволення;

* безсоння, раннє пробудження або надмірна сонливість в ранковий час;

* відсутність апетиту  і/або втрата ваги або переїдання і збільшення ваги можуть бути симптомами депресії у деяких людей;

* багато людей відчувають зниження енергії, втому;

* думки про смерть або самогубство;

* неспокій і дратівливість;

* труднощі з концентрацією уваги, згадуванням і проблеми у прийнятті рішень;

* іноді постійні фізичні симптоми, які не піддаються традиційним методам лікування: головний біль, розлади травлення.

 

Почуття спустошення досить поширене в швидко змінюваному сучасному суспільстві. Люди більш, ніж коли-небудь відзначають, що працюють довше, ніж будь-коли, за меншу заробітну плату, ніж коли-небудь. Природно,  не відчувають себе на 100%. Це абсолютно нормально.

Як відрізнити коли ви  відчуваєте себе пригніченим протягом декількох днів від депресії? Залежно від тяжкості та тривалості симптомів, згаданих вище. Як правило, для більшості депресивних розладів необхідно відчувати деякі з цих симптомів понад два тижні. Вони також приносять  у ваше життя дискомфорт і впливають на ваш звичайний розпорядок дня.

Депресія може поступово і майже непомітно виводити вас з вашого активного стану і позбавляти задоволення від життя. Або може бути викликана певною подією, наприклад, розпад довгострокових відносин, розлучення, проблеми на роботі і т.д. Пошук і розуміння причин депресії не такі важливі, як отримання належного і ефективного лікування.

Горе після смерті або втрати коханої людини не  вважається депресію в діагностичому сенсі. Підлітки, що проходять через звичайні перепади настрою, загальні для цього віку, зазвичай не перебувають у клінічній депресії.

Епізод депресії може відбутися один раз, але найчастіше відбувається кілька разів у житті.  Депресію  діагностують лікар або спеціаліст з психічного  здоров'я з точки зору її тяжкості – легка, середня або важка. Важка депресія є найсерйознішим захворюванням.

Багато людей з дистимією також мають депресивний епізод в якийсь момент  життя.

Вважається, що всі психічні розлади обумовлені складною взаємодією і поєднанням біологічних, психологічних і соціальних факторів. Ця теорія називається біопсихосоціальною моделлю  і є загальноприйнятою теорією про причини депресії.

У деяких сім'ях депресії, здається, відбуваються з покоління в покоління.  Однак не всі хто має  генетичну схильність до депресії захворіють на неї. Тим не менш, вона також може виникнути у людей, які не мають депресії в сімейній історії.

Люди, які мають низьку самооцінку, які постійно сприймають себе і світ з песимізмом або які легко перевантажуються стресом, є найбільш схильними до депресії. Це являє собою психологічну схильність.

Останні дослідження показали, що фізичні зміни в організмі можуть супроводжуватися також психічними змінами. Медичні захворювання: інфаркт, рак, хвороба Паркінсона і гормональні порушення, - можуть призвести до депресії. Крім того, серйозна втрата, складні стосунки, фінансові проблеми або будь-які стресові (небажані або бажані) зміни в житті можуть викликати депресивний епізод. Дуже часто комбінація генетичних, психологічних та екологічних факторів беруть участь в розвитку депресивного розладу.

Професійна допомога

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) є одним з видів психотерапії, яка змінює спосіб мислення, щоб змінити настрій і поведінку. Він заснований на ідеї про те, що негативні дії або почуття, пов'язані з депресією, є результатом  спотворених переконань або думок, а не несвідомих сил з минулого.

На відміну від психоаналізу і психодинамічної терапії (яким може знадобитися кілька років для виявлення і лікування), КПТ – короткостроковий підхід (від 10 до 20 сеансів). В ході цих сесій пацієнт і терапевт  виявляють поточні ситуації в житті пацієнта, які можуть бути причиною або сприяти депресії, згодом визначають поточні стереотипи мислення або спотворені уявлення, які підтримують депресію.

Пацієнта часто просять вести щоденник, в якому записують події та реакції на них. Терапевт може відслідкувати реакції і мислення, розподілені на категорії:

- чорно-біле мислення  або мислення в стилі «все або нічого»: "Треба все робити ідеально, інакше - я невдаха";

- катастрофізація: передбачення майбутнього виключно в негативному світлі, без врахування альтернативи;

- обезцінювання позитивного: «Мені просто пощастило», а не «Я добре зробив»;

- емоційне обгрунтування: людина робить висновки на основі відчуттів, а не на основі логіки;

-  навішування ярликів: "Я невдаха", незважаючи на те, що докази свідчать про протилежне;

- читання чужих думок:"Всі думають, що я....";

- генералізація: формування загальних негативних висновків, що значно виходять за межі поточної ситуації;

- персоналізація: впевненість людини в тому, що всі її помилки знаходяться в центрі уваги оточення;

- тунельне мислення: акцент на негативних аспектах ситуації.

Використовуючи щоденник думок, психотерапевт і пацієнт можуть працювати над заміною негативних моделей мислення за допомогою різних технік. Вони допомагають:

• усвідомлювати і змінювати спотворені думки і реакції;

• вчитись точно і всебічно оцінювати зовнішні ситуації і свої реакції або емоційну поведінку;

• підняти самооцінку, щоб відповідно реагувати.

Пацієнти можуть застосовувати ці методи самі, з терапевтом, або в контрольованих умовах, в яких вони стикаються з проблемами, а потім виробляти здатність успішно реагувати.

 Статтю підготували  психологи-психотерапевти 

Олена Муха сихологічна студія "СЕНС") та Юлія Стадницька

Copyright 2013. Психолог у Львові || Психотерапевт Львів || Послуги психолога Львів || Психологічна студія СЕНС || Google+ Joomla 1.7 templates. Custom text here